دی ۲۷, ۱۳۹۸ ۱۷:۵۳ Asia/Dushanbe
  • رکورد ۱۴۰ ساله گرمای هوا در مسکو شکسته شد

سازمان هواشناسی روسیه از شکسته شدن رکورد گرمای هوا در مسکو خبر داد و اعلام کرد که پنجشنبه گذشته دمای هوا در پایتخت روسیه به سه درجه بالای صفر رسید که در ۱۴۰ سال گذشته در چنین روزهایی از سال بی سابقه بوده است.

به گزارش  رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، براساس اطلاعیه ای که سازمان هواشناسی روسیه منتشر کرده است، در ماه ژانویه درجه حرارت هوا در مسکو هشت درجه سانتیگراد بالاتر از حد معمول برای این زمان از سال بود.

همچنین بر اساس گزارش سازمان هواشناسی روسیه در هفته های آینده، مناطق مرکزی و حتی شرق روسیه و استان هایی همچون لنینگراد، ولوگدا، پسکوف، کراسنویارسک و خاباروفسک نیز هوای گرم را تجربه کنند.

در سال‌های اخیر هوای روسیه بسیار گرم شده است و این پدیده امسال به ویژه در مسکو و بخش های اروپایی آن کاملا مشهود است.

اگر  ۲۵ سال پیش درجه برودت هوای مسکو در این روزهای سال به ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر می رسید امسال به ۲ درجه زیر صفر و در روزهای اخیر به بالای صفر رسیده است.

در مناطق شرق و شمال روسیه هم که نزدیک قطب شمال است و مناطق همجوار قطبی نامیده می شود سرمای هوا به جای ۵۰ درجه زیر صفر در این روزهای سال حتی به هشت درجه زیر صفر هم  نمی رسد.

کارشناسان هواشناسی، علت هوای گرم روسیه در این فصل سال را پدیده گرم شدن جهانی کره زمین می دانند و معتقدند که این پدیده در آینده نیز ادامه خواهد یافت و به احتمال زیاد در چند منطقه روسیه سیل جاری خواهد شد.

کلیدواژه

کامنت