اسفند ۰۵, ۱۳۹۸ ۱۳:۳۰ Asia/Dushanbe
  • کرونا مقامات چین و هند را به جان هم انداخت

پس از انتقاد هند از "تاخیر عمدی" چین در صدور مجوز برای خروج شهروندان هندی از شهر ووهان، دهلی نو در اقدامی که به نظر می رسد واکنش متقابل باشد صادرات تجهیزات پزشکی به چین را ممنوع کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا؛ نشریه "تایمز او ایندیا" روز دوشنبه نوشت: پس از این اقدام، سفارت  چین در دهلی نو  از  دولت هند درخواست کرد تا صادرات تجهیزات و داروهای پزشکی مانند ماسک به چین را متوقف نکند و بر اساس قوانین سازمان جهانی بهداشت عمل کند.

شی رانگ سخنگوی سفارت چین در هند گفت: ما امیدواریم که هند وضعیت ویروس کرونا را به صورت منطقی و با آرامش بررسی کند و برای رفع نیاز های پزشکی چین همکاری های لازم را انجام دهد و هرچه زودتر تعاملات دوجانبه و تجارت با چین را از سر بگیرد.

راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند هم پس از این اظهارات چین  مدعی شد که ممنوعیت صادرات برخی از لوازم بهداشتی و پزشکی به این دلیل است که این لوازم در هند نیز با تولید محدود روبرو است.

وی افزود: هند با جمعیت بیش از میلیارد نفر وظیفه دارد تا اقدامات لازم برای مقابله با ویروس کرونا را انجام دهد زیرا اگر این ویروس به درستی مدیریت نشود، می تواند به تهدید جهانی تبدیل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفت: کشورش در اقدامی انسان دوستانه  لوازم و تجهیزات پزشکی به چین ارسال می کند و در مقابل انتظار دارد که چین با خروج شهروندان هندی  و همچنین شهروندان کشورهای همسایه هند از شهر ووهان موافقت کند.

 مقامات هندی روز شنبه اعلام کردند که چین " به صورت عمد" تلاش های هند برای اعزام یک  پرواز مخصوص و خروج شهروندان این کشور از شهر ووهان را با تاخیر روبرو کرده است.

کلیدواژه

کامنت