اسفند ۰۸, ۱۳۹۸ ۱۷:۲۶ Asia/Dushanbe
  • تاکید روسیه: آمریکا از تمدید

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر تاکید کرد آمریکا از تمدید پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای- استارت جدید- امتناع می کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، "ولادیمیر لئونتیف" ،معاون اداره نظارت بر منع گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه گفت: آمریکا اخیراً از تشکیل جلسه با وکلای روس برای بحث در مورد جزئیات گسترش و تمدید معاهده هسته ای استارت جدید (New START) امتناع کرد.

لئونتیف افزود: از مقامات آمریکایی خواستیم که برای مقایسه جایگاه‌ها و ایجاد تفاهم مشترک از جنبه فنی تمدید این پیمان، نشستی جداگانه بین وکلای دو طرف تشکیل دهند اما آمریکایی‌ها این دعوت را به طور رسمی رد کردند.

استارت جدید، پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه و آخرین معاهده کنترل تسلیحات باقی مانده پس از لغو پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد "آی ان اف" میان روسیه و آمریکا است.

استارت جدید، تعداد پرتابه‌های موشکی هسته‌ای استراتژیک را به نصف کاهش می‌دهد و تعداد کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیک مستقر را به ۱۵۵۰ فروند محدود می‌کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تا کنون به صورت یکجانبه از توافق های مهم دوجانبه، چندجانبه و بین المللی از جمله توافق هسته ای برجام و پیمان نیروهای هسته ای میان برد خارج شده و نیز از تمدید پیمان استارت جدید امتناع کرده است.

کلیدواژه

کامنت