خرداد ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۱ Asia/Dushanbe
  • استقبال ونزوئلا از ورود نفتکش ایرانی به آبهای این کشور

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد، رسیدن نخستین نفتکش ایرانی به آبهای ونزوئلا را نقطه عطفی در مبارزه برای حاکمیت، استقلال و صلح دانست.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، "ساموئل مونکادا" (  Samuel Moncada  ) نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد امروز یکشنبه در توییتر با اشاره به ورود نخستین نفتکش حامل سوخت ارسالی از ایران به آب‌های سرزمینی ونزوئلا در توییتر نوشت:  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  و نوکران او  به حمله نظامی علیه  نفتکش های ایرانی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا فکر می کنند اما کارشناسان او چیز دیگری را توصیه می کنند.

نخستین نفتکش حامل سوخت ارسالی از ایران، به نام "فورچون" ( Fortune  ) ا وارد آب‌های سرزمینی ونزوئلا شد و نیروی دریایی و نیروی هوایی این کشور  نفتکش ایرانی را اسکورت کردند.

یک فروند کشتی جنگی آمریکایی با نام "آدام جوزف" در تعقیب نفتکش ایرانی بوده که پس از وارد شدن نفتکش "فورچون" به منطقه ویژه اقتصادی ونزوئلا، از ادامه  تعقیب خودداری کرد. 

بر اساس گزارش این شبکه، چهار نفتکش ایرانی دیگر به نام‌های "کلاوِل"، "فارست"، "فکسون" و "پتونیا" نیز به دنبال نفتکش فورچون، در حرکت به سمت سواحل ونزوئلا هستند.

واشنگتن 14 مه تهدید کرده بود که در حال بررسی اقدامات مناسب،  برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین ایران به ونزوئلا است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران، هشدار داده‌اند که هرگونه مزاحمتی برای نفتکش‌های ایرانی با واکنش شدید و مقابله‌ به مثل از سوی ایران مواجه خواهد شد.

کلیدواژه