مرداد ۲۱, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۶ Asia/Dushanbe
  • اقتصاد روسیه زیر بار کرونا کمر خم کرد

در پی شیوع کرونا بانک مرکزی روسیه از کاهش ۹۸ درصدی سرمایه گذاری خارجی در روسیه از ماه ژانویه تا ماه مارس سال ۲۰۲۰ در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال گذشته خبر داده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، الویرا نبیولینا رئیس بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه در سه ماه ابتدایی امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، حاکی از کاهش ۹۸ درصدی است. 

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است: در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه انجام شده است.

در همین حال  وزیر کار و حمایت‌های اجتماعی روسیه  هم از تاثیر کرونا بر رشد بیکاری در این کشور خبر داد و گفت: شمار رسمی بیکاران در روسیه به ۲ میلیون و ۹۰ هزار نفر رسیده است.

« آنتون کوتیاکوف » در این پیوند گفت: رشد شمار بیکاران در روسیه، سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ را دشوارترین دوره بازار کار می‌کند ضمن اینکه روند افزایش بیکاران ادامه دارد. 

گزارش ها از مناطق روسیه حاکی است که بیماری کرونا بر  اشتغال مردم تاثیر گذاشته و ممکن است با ادامه بحران در ماههای آینده ،میلیونها نفر در روسیه کار خود را از دست بدهند.

معاون اتاق صنایع و بازرگانی روسیه  به تازگی هشدار داد که بیماری کرونا ممکن است به ورشکسته شدن ۳ میلیون کارفرمای روس و بیکار شدن ۸.۶ میلیون نفر ختم شود.

در همین زمینه کمیته آمار دولتی روسیه (روس استات) از کاهش هشت درصدی درآمد واقعی مردم این کشور به دلیل شیوع کرونا  خبر داد.

درآمد واقعی به درآمدی گفته می شود که پس از کسر پرداخت مالیات و بیمه درمانی و بازنشستگی باقی می ماند. 

در همین حال رادیو اکو مسکو در گزارشی اعلام کرد که درآمد کارفرمایان روسیه بر اثر کرونا به پایین ترین سطح در 20 سال اخیر رسید.

این همه در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از آغاز موج دوم کرونا در پاییز در این کشور ابراز نگرانی کرده است زیرا که در آن صورت دوباره باید تدابیر محدود کننده بکار گرفت و قرنطینه مردم، بر وضع اقتصادی کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به عقیده کارشناسان، رفع پیامدهای کرونا در روسیه، بین یک تا چهار سال زمان می برد و این مساله احتمال رکود شدید اقتصادی در سالهای اخیر در این کشور را افزایش می دهد. 

کلیدواژه