مهر ۲۸, ۱۳۹۹ ۲۰:۳۳ Asia/Dushanbe
  • لانگ فیش‌ تا 4 سال زیر زمین خشک زنده می ماند
    لانگ فیش‌ تا 4 سال زیر زمین خشک زنده می ماند

ماهی لانگ فیش (Long Fish) یا ماهی سالاماندر نوعی ماهی بومی آب های شیرین است که می تواند ماه ها و حتی سال ها را در خشکی و بدون دسترسی به آب زندگی کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، این ماهی مثل بقیه حیوانات در خشکی زندگی می کند و بعضی از گونه های آن به حدی عادت به نفس کشیدن در هوا دارند که با نزدیک شدن به دوران بزرگسالی عملکرد آبشش خود را از دست می دهند و هنگام زندگی در آب  به طور منظم برای گرفتن اکسیژن هوا به سطح آب می آیند.

این ماهی ها اگر برای مدت طولانی زیر آب بمانند گاهی غرق می شوند.

ماهی های لانگ فیش مانند انواع مارماهی ها بدن کشیده ای دارند و معمولا در آب های کم عمقی مانند مرداب ها یا لجن زارها زندگی می کند اما گونه هایی از آن ها در رودخانه ها و دریاچه های بزرگتر نیز یافت می شوند.

 

 

این ماهی در صورتی که به آب دسترسی داشته باشد همانند یک ماهی معمولی رفتار می کند بدین صورت که در آب شنا کرده و از ماهی های کوچک و سخت پوستان کف آبگیرها و رودخانه ها تغذیه می کند.

برخی منابع ادعا کرده اند که این ماهی می‌تواند تا ۴ سال در زیر زمین خشک زنده بماند.

لانگ فیش‌ها خشکی را از آب بیشتر دوست دارند

ماهی های لانگ فیش تنها در آفریقا، آمریکای جنوبی و استرالیا یافت می شوند و در آفریقا معمولاً بومیان با کندن زمین در مناطقی که قبلا در آن آب جمع شده است این ماهی را از اعماق خاک بیرون کشیده و می خورند.

این ماهی مزه بسیار تندی داشته و هر کسی طعم آن را دوست ندارد.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه