آذر ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۳ Asia/Dushanbe
  • واکنش های جهانی به ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای ایران ادامه دارد
    واکنش های جهانی به ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای ایران ادامه دارد

انتشار خبر ترور بزدلانه دانشمند هسته ای ایران شهید محسن فخری زاده، واکنش های متفاوت بسیاری را در میان مقامات، سازمان های بین المللی و تحلیلگران سیاسی جهان و منطقه در پی داشته است که این واکنش ها و اظهارنظرها همچنان ادامه دارد.

عصر روز جمعه محسن فخری زاده  معاون وزیر دفاع ایران و از دانشمندان هسته ای این کشور در تهران هدف حمله تروریستی قرار گرفت و به شهادت رسید.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، معاون سفیر دائم روسیه در سازمان ملل متحد در واکنش به این جنایت گفت: ترور دانشمند ایرانی با چراغ‌سبز آمریکا برای ترورهای سیاسی برون مرزی انجام شد.

آمریکا به ترورهای سیاسی برون مرزی چراغ سبز نشان می دهد

دیمیتری پولیانسکی در این زمینه به گزارش نیویورک تایمز اشاره کرد که در آن به نقل از سه مقام اطلاعاتی، رژیم صهیونیستی را عامل این ترور معرفی کرده است.

وی در صحفه توئیتری خود نوشت: آنچه تحلیل روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید بازتابی از آمادگی آمریکا برای اعطای چراغ‌سبزی به ترورهای سیاسی برون مرزی است واین چیزی نیست که یک کشور دموکراتیک، به رخ بکشد.

 

واکنش مقامات آمریکایی به ترور دانشمند هسته ای ایران

کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکا در توییتر نوشت: اگر هدف اولیه این ترور سخت‌تر کردن بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران باشد، این اقدام، آمریکا، اسرائیل و جهان را امن‌تر نمی‌کند.

جان برنان رئیس پیشین سازمان "سیا" هم این ترور را یک اقدام جنایی دانست و هشدار داد این اقدام ممکن است منجر به انتقام مرگبار و دور جدید درگیری‌ها در منطقه شود.

بازتاب ترور شهید محسن فخری زاده در نشریات انگلیسی

تارنمای شبکه بی‌بی‌سی در انگلیس هم همسو با سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا شهادت فخری‌زاده را به نگرانی‌ها درباره کاهش تعهدات برجامی و افزایش ذخایر اورانیوم در ایران نسبت دهد و عنوان کرد که نام او در فهرست سرویس‌های جاسوسی غرب بوده است

دیلی میل: اسرائیل متهم است حدود ۱۰ سال پیش چندین دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کرده است

نشریه دیلی میل نیز در گزارشی تصاویر منتشر شده از حمله صورت گرفته علیه این مدیر ارشد صنعت دفاعی ایران را تکان دهنده خواند و افزود: اسرائیل متهم است حدود ۱۰ سال پیش چندین دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کرده است.

روزنامه انگلیسی گاردین نیز در گزارشی، ترور شهید فخری‌زاده را به تلاش ها برای جلوگیری از بازگشت دولت جو بایدن به توافق هسته‌ای ایران نسبت داد و افزود: اسرائیل و عربستان مایلند که آمریکا خارج از برجام باشد و به سیاست فشار حداکثری علیه تهران ادامه دهد.

در این میان «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در واکنشی غیر منتظره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران به جای محکوم کردن این جنایت از همه طرفها خواست از افزایش تنش‌ها خودداری کنند!

در کشورهای منطقه نیز گروههای مختلف سیاسی در عراق، انصارالله یمن و حزب الله لبنان با صدور پیام های جداگانه این جنایت را محکوم و آن را اقدامی بزدلانه توصیف کردند.

همچنین تاکنون کشورهایی مانند مالزی و ونزوئلا با محکوم کردن این عملیات تروریستی شهادت این دانشمند ایرانی را به دولت و ملت ایران تسلیت گفته اند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه