دی ۰۹, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۲ Asia/Dushanbe
  • در پی گسترش ویروس کرونا شمار کارگران خارجی در روسیه به 6 میلیون نفر کاهش یافته است
    در پی گسترش ویروس کرونا شمار کارگران خارجی در روسیه به 6 میلیون نفر کاهش یافته است

کارمند ارشد خدمات دولتی مهاجرت روسیه اعلام کرد که امکان بازگشت کارگران مهاجر خارجی به این کشور به احتمال زیاد در میانه های سال 2021 فراهم خواهد شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه ریونووستی، ولادیمیر ولاخ ( Владимир Волох) گفته است که با روند فعلی گسترش ویروس کرونا در روسیه دور از انتظار است که قبل از میانه های سال جدید 2021 زمینه ورود دوباره کارگران مهاجر خارجی به این کشور فراهم شود.

به گفته وی سالهای قبل در روسیه تا 11 میلیون نفر کارگرمهاجر خارجی فعالیت می کرد که اکنون این تعداد به  دلیل گسترش ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها به 6 میلیون  نفر کاهش  یافته است.

کارمند ارشد خدمات دولتی مهاجرت  روسیه افزود:  تنها در بخش ساخت و ساز کمبود نزدیک به 200 هزار کارگر مهاجر خارجی احساس می شود که ساختمان سازی در روسیه را با بحران واقعی روبه‌روکرده است.

 امام الدین ستاراف سفیر تاجیکستان در مسکو هم چند روز قبل گفته بود: امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا 200 هزار نفر از کارگران مهاجر تاجیک بیکار شده و به تاجیکستان برگشته اند.

به گفته ستاراف همچنین در پی بسته شدن مرزهای روسیه 300 هزار کارگر تاجیکستانی نتوانستند برای کار وارد روسیه شوند.

وی افزود: این در حالی است که در سالهای قبل تا 600 هزار نفر فقط برای کار موسمی به ویژه دربخش کشاورزی از تاجیکستان وارد روسیه می شدند که امسال این برنامه نیز لغو شده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه