دی ۱۳, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۲ Asia/Dushanbe
  • ایران تصمیم خود برای غنی‌ سازی اورانیوم تا 20 درصد را به آژانس اعلام کرده است
    ایران تصمیم خود برای غنی‌ سازی اورانیوم تا 20 درصد را به آژانس اعلام کرده است

خبرنگار روزنامه آمریکایی در اروپا گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای آغاز غنی‌ سازی 20 درصدی را به اطلاع شورای حکام آژانس رسانده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری تسنیم، «لارنس نورمن» خبرنگار روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال" در اروپا در حساب توئیتری خود اعلام کرد روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام اطلاع داده است که ایران در 31 دسامبر 2020 با ارسال نامه‌ ای تصمیم خود برای غنی‌ سازی اورانیوم تا 20 درصد در تأسیسات فردو را مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی این کشور به آژانس اعلام کرده است. 

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه شنبه اول دسامبر کلیات و جزییات طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" را تصویب کرد.

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها شامل 9 ماده است که الزام دولت جمهوری اسلامی ایران برای غنی سازی 20 درصد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی و بهره گیری سازمان انرژی اتمی ایران از نسل جدید سانترفیوژهای IR2M  و IR6 از جمله موارد این قانون است.

بر اساس بندهای 26 و 36 برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند. ایران تأکید کرده است در صورت رفع تحریم‌ها و بهره مندی این کشور از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند اما تاکنون هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه