دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۷ Asia/Dushanbe
  • بیزنس اینسایدر نوشت ترامپ کیف هسته ای را در مراسم تحلیف به بایدن تحویل نخواهد داد
    بیزنس اینسایدر نوشت ترامپ کیف هسته ای را در مراسم تحلیف به بایدن تحویل نخواهد داد

دونالد ترامپ قصد دارد در آخرین روز ریاست جمهوری خود "کیف هسته ای" را از واشنگتن دی سی خارج کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از بیزنس اینسایدر Business Insider، یکی از مهم ترین بخش ها در زمان انتقال قدرت از یک رییس جمهور به رییس جمهور دیگر در آمریکا انتقال فرماندهی و کنترل اختیارات زرادخانه هسته ای آمریکا است اما به نظر می رسد دونالد ترامپ که حاضر به شرکت در مراسم تحلیف (سوگند) جو بایدن نیست، این روند را دشوار کرده است.

رییس جمهور تنها قدرت در آمریکا است که اختیار صادر کردن دستور حمله هسته ای را هر جا که باشد دارد.

همواره یک مشاور نظامی رییس جمهور آمریکا را همراهی می کند که وظیفه اش حمل کیفی است که "فوتبال هسته ای" نامیده می‌شود.

این کیف به رییس جمهور آمریکا امکان می دهد که دستور حمله هسته ای را حتی وقتی در مراکز فرماندهی و کنترل حضور ندارد صادر کند.

ترامپ گفته است که 20 ژانویه در مراسم سوگندیاد بایدن شرکت نخواهد کرد اما نگفته کجا خواهد بود و قرار است با کیف هسته ای چه کند.

در کیف هسته ای کلیدی هست که بلافاصله کلاهک های هسته ای مستقر در پایگاه های موشک های بالستیک بین قاره ای، موشک های بالستیک مستقر در زیردریایی ها و بمب افکن های استراتژیک را فعال می کند.

در این کیف همچنین ابزارهای ارتباطی، رمزها و تمامی گزینه ها برای جنگ هسته ای وجود دارد.

رییس جمهور آمریکا همچنین کارتی را با خود دارد که به "بیسکویت" معروف است و کدهای فعال سازی در درگیرهای هسته ای را در خود دارد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا هنگامی که در آخرین روز ریاست جمهوری خود واشنگتن دی.سی را ترک کند این کیف را با خود خواهد برد اما کدهای مربوط به آن به محض این که بایدن مراسم سوگند را به جا آورد دیگر فعال نخواهند بود.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه