بهمن ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۳ Asia/Dushanbe
  • آوریل هینس نامزد ریاست اداره اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن است
    آوریل هینس نامزد ریاست اداره اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن است

نامزد پیشنهادی بایدن برای ریاست اداره اطلاعات ملی آمریکا گفت: دولت آینده اسناد مربوط به قتل خبرنگار مخالف سعودی را از حالت محرمانه خارج می کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار اظهارات آوریل هینس  Avril Haines درباره تصمیم دولت جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا برای خارج کردن گزارشهای مربوط به قتل خاشقجی از طبقه اسناد محرمانه نوشت: این تصمیم به معنی آن است که آمریکا قصد دارد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را رسماً به عنوان مقصر قتل این خبرنگار مخالف سعودی تعیین کند.

آوریل هینس روز سه شنبه برای تصاحب عنوان ریاست اداره اطلاعات ملی آمریکا و دریافت رای اعتماد سناتورها در سنا حضور یافته بود.

به گفته ران ویدن Ron Wyden  سناتور آمریکایی، در صورت تایید صلاحیت هینس در کنگره، وی به عنوان رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا می تواند فوراً به پنهانکاری بیش‌ از حد و بی قانونی های دولت ترامپ پایان دهد و گزارش های مربوط به مسوولان قتل جمال خاشقجی را منتشر کند.

اگنس کالامارد  Agnès Callamard گزارشگر ویژه سازمان ملل هم پس از اظهارات هینس، نسبت به انتشار جزئیاتی از این حادثه از جمله محل نگهداری بقایای جسد خاشقجی ابراز امیدواری کرد.

جمال خاشقجی دوم اکتبر 2018 در داخل کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به طرز فجیعی به قتل رسید و جسدش قطعه قطعه شد.

عربستان 18 روز درباره وقوع این قتل سکوت و انکار کرد تا این که گزارش‌های دولت ترکیه و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ثابت کرد قتل خاشقچی به دستور مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام گرفته است.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه