بهمن ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۴ Asia/Dushanbe
  • پلیس روسیه دهها نفر از طرفداران ناوالنی را که تظاهرات کرده بودند بازداشت کرده است
    پلیس روسیه دهها نفر از طرفداران ناوالنی را که تظاهرات کرده بودند بازداشت کرده است

به دنبال فراخوان مخالفان دولت روسیه برای اعتراض به بازداشت الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت، ده ها نفر در چندین شهر روسیه تظاهرات کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، تا بعد از ظهر روز شنبه بیشتر اعتراضات در شهرهای شرقی روسیه برگزار شده که در آن منطقه شب فرا رسیده است.

در شهر یاکوتسک در منطقه سیبری بیش از 300 نفر در سرمای 50- درجه سانتیگراد در تظاهرات ضددولتی شرکت کردند و در اعتراضات مشابه در شهر خاباروفسک نیز یک هزار نفر شرکت داشتند که پلیس ده ها نفر را دستگیر کرد.

اعتراضات در چندین شهر شرق روسیه ازجمله نووسیبیرسک، یوژنوساخالینسک، ولادی واستوک و کامسامولسک ناآمور برگزار شد و صدها نفر از طرفداران ناوالنی در آن شرکت کرده و خواستار آزادی وی شدند. 

در همین حال شبکه تلویزیونی ار.ب.کا با گرایش مخالف دولت روسیه اعلام کرد که ماموران پلیس مسکو از صبح روز شنبه در میدان پوشکین در مرکز مسکو تدابیر شدید امنیتی به کار گرفته و مانع از برگزاری اجتماع اعتراضی در آن می شوند. 

 

 

ناوالنی؛ دردسر دولت روسیه

ماموران امنیتی الکسی ناوالنی فعال مخالف دولت روسیه را هفته گذشته در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت به سر خواهد برد..

کمیته پیگیری قضایی روسیه به تازگی ناوالنی را به اختلاس کلان متهم کرد که این اتهام می تواند برای او 10 سال حبس و یک میلیون روبل (حدود ۱۳ هزار دلار) جریمه به بار آورد.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین رییس جمهوری روسیه است که روز 20 اگوست 2020 در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد.

وی سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

روسیه دست داشتن در مسمویت ناوالنی را به شدت رد کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه