بهمن ۰۵, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۸ Asia/Dushanbe
  • در اعتراض به بازداشت ناوالنی روز شنبه صدها نفر در چندین شهر روسیه تظاهرات کردند
    در اعتراض به بازداشت ناوالنی روز شنبه صدها نفر در چندین شهر روسیه تظاهرات کردند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اقدام دولت روسیه علیه معترضان حامی الکسی ناوالنی را به شدت محکوم کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از  ایرنا، نِد پرایس با صدور بیانیه‌ای مطبوعاتی در پی دستگیری این شهروند روسی مخالف دولت فعلی مسکو و برخورد با هواداران وی افزود: ایالات متحده استفاده از تاکتیک‌های خشن علیه معترضان و روزنامه‎نگاران در شهرهای روسیه را به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه از مقامات روس خواست همه کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق جهانی خود بازداشت شده اند، آزاد و بلافاصله و بدون قید و شرط الکسی ناوالنی را نیز آزاد کنند و ضمن همکاری با تحقیقات جامعه جهانی در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی، استفاده از سلاح شیمیایی را در آن کشور به طور معتبر توضیح دهد.

ماموران امنیتی روسیه هفته گذشته ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند که در اعتراض به این اقدام دولت مسکو روز شنبه صدها نفر در چندین شهر روسیه تظاهرات کردند.

 

الکسی ناوالنی کیست ؟

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان  ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه بود که به خاطر محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری و از آنجا به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت؛ جایی که پزشکان اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خواند.

 

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه