بهمن ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۰ Asia/Dushanbe
  • پوتین طرح تمدید پیمان استارت را به دومای روسیه ارائه کرده بود
    پوتین طرح تمدید پیمان استارت را به دومای روسیه ارائه کرده بود

مجلس دوما روسیه امروز چهارشنبه طرح تمدید ۵ ساله «پیمان استارت جدید» را تصویب کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری ایرنا، در پی گفت و گوی تلفنی دیروز ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا و توافق دو طرف برای مبادله یادداشت های دیپلماتیک در زمینه  تمدید این پیمان، پوتین طرح تمدید این پیمان را به دومای روسیه ارائه کرد.

این طرح روز چهارشنبه با عنوان «توافقنامه تمدید پیمان بین روسیه و آمریکا برای کاهش و محدودسازی تسلیحات تهاجمی راهبردی» در دومای روسیه به رای گذاشته شد و نمایندگان با تمدید ۵ ساله آن موافقت کردند.

سرگئی ریابکوف  معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد: این پیمان به مدت پنج سال بدون پیش شرط و بدون هیچ ضمیمه و الحاقیه‌ ای تمدید می‌شود.

بر اساس پیمان "استارت جدید" که سال 2010 میان روسیه و آمریکا منعقد شد دو کشور توافق کردند تعداد کلاهک های هسته ای راهبردی خود را به هزار و 550 فروند مستقر بر روی حداکثر 700 موشک بالستیک قاره پیما و بمب افکن راهبردی محدود کنند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا برای تمدید پیمان استارت جدید شروطی را مطرح می کرد که با مخالفت روسیه مواجه شده و سرنوشت این پیمان را در ابهام قرار داده بود.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه