اسفند ۰۹, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ Asia/Dushanbe
  • کالامارد از دولت بایدن  خواست تا اطمینان یابد تمام جزئیات جنایت به طور کامل افشا شود
    کالامارد از دولت بایدن خواست تا اطمینان یابد تمام جزئیات جنایت به طور کامل افشا شود

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در قتل «خاشقجی» تحریم این مقام سعودی را خواستار شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری ایرنا، «آگنس کالامارد» (Agnes Calamard) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در پرونده قتل  جمال خاشقجی  روزنامه نگار منتقد سعودی در بیانیه ای از کاخ سفید خواست تا نه تنها اموال بن‌سلمان بلکه تعاملات بین‌المللی او را نیز هدف تحریم قرار دهد.

وی در ادامه افزود: طرد آن‌هایی که دستور قتل «خاشقجی» را صادر کردند از صحنه بین‌الملل گامی مهم در اجرای عدالت است و به آن‌هایی که قصد ارتکاب جنایت‌های مشابهی را در سر دارند پیامی قوی ارسال می‌کند.

«آگنس کالامارد» همچنین از دولت جو بایدن  خواست تا اطمینان حاصل کند که تمام جزئیات جنایت صورت گرفته به طور کامل افشا شود.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز جمعه گزارش غیرمحرمانه ای را از قتل این روزنامه نگار منتقد حکام فعلی سعودی منتشر کرد که در آن آمده است: ما ارزیابی می کنیم که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای دستگیری یا کشتن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی تائید کرده است.

«جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مخالفِ «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دوم اکتبر 2018 پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه در داخل این کنسولگری به طرز فجیعی به قتل رسید و جسدش قطعه قطعه شد.

دولت عربستان 18 روز درباره وقوع این قتل سکوت و انکار کرد تا این که گزارش‌های دولت ترکیه و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" تائید کردند که قتل خاشقجی به دستور مستقیم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی بوده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه