فروردین ۱۸, ۱۴۰۰ ۰۹:۱۶ Asia/Dushanbe
  • پوتین 5 آوریل قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری روسیه را امضا کرد
    پوتین 5 آوریل قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری روسیه را امضا کرد

"ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه 5 آوریل قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری روسیه را امضا کرد. این قانون جدید که بر مبنای ماده 81 قانون اساسی روسیه تدوین شده و در 10 مارس به تصویب مجلس دومای روسیه رسیده است، به پوتین اجازه می دهد که برای دو دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کند و در صورت پیروزی تا سال 2036 در سمت خود باقی بماند.

بر اساس یکی از مفاد اصلاح شده قانون اساسی روسیه، محدودیت دوره ریاست جمهوری بدون توجه به دوره های ریاست جمهوری قبلی پوتین، اعمال می شود. این به آن معناست که وی می تواند برای دو دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

با تصویب این قانون یکی از نکات مرکزی قانون اساسی جدید روسیه عملی شده است.  قانون اساسی قبلی به رئیس‌جمهور روسیه اجازه نمی‌داد بیش از دو بار در این سمت به صورت متوالی باقی بماند، اما قانون جدید انتخابات ریاست‌ جمهوری روسیه که بعد از همه ‌پرسی در باره اصلاح قانون اساسی به تصویب پارلمان این کشور رسید و پوتین نیز آن را امضا کرد، به وی امکان می دهد که  بدون محدودیت تا سال 2036 پست ریاست‌جمهوری را در دست داشته باشد.

مردم روسیه در ژوئیه 2020 به اصلاحات در قانون اساسی روسیه رای مثبت داده بودند.

"شعیب بهمن" کارشناس مسائل روسیه می گوید: روند تغییر و تحولات در قانون اساسی روسیه، وضعیتی را به وجود خواهد آورد که بر اثر آن سایر گزینه‌ها یعنی گزینه جانشینی پوتین تاحد زیادی کمرنگ می‌شود و شخص وی همچنان می‌تواند به عنوان نفر اول و تصمیم‌گیرنده اصلی در قدرت باقی بماند.

 ولادیمیر پوتین متولد 7 اکتبر 1952 و رئیس‌جمهور فعلی روسیه است. وی رییس حزب روسیه واحد از 15 آوریل 2008 است.

پوتین از سال 1999 تاکنون همواره پست ریاست‌ جمهوری یا نخست‌وزیری روسیه را در اختیار داشته‌ است. اکنون راه برای پوتین به منظور ادامه حکمرانی وی تا سال 2036 همواره شده است.

این مساله مسلما خبر ناخوشایندی برای مخالفان داخلی پوتین و حامیان غربی آنها است. پوتین به عنوان یک رئیس جمهور مقتدر و اثر گذار برخلاف رویکرد قبلی خود به این جمع بندی رسیده است که اگر قدرت در روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2024 به سیاستمدار دیگری برسد، به رغم همه تدابیری که وی در چارچوب اصلاحات قانون اساسی اتخاذ کرده تا بتواند هم چنان در عرصه سیاست روسیه شخصی تاثیرگذار و تعیین کننده باشد، ممکن است اوضاع در روند مد نظر وی جریان پیدا نکند، لذا اکنون وی به این نتیجه رسیده که راه کار مطمئن این است که خود بار دیگر قدرت را در دست گیرد. در واقع پوتین نتوانسته فردی را برای جایگزینی خود پرورش دهد.

مخالفان در روسیه به سر کردگی "الکسی ناوالنی" (Alexei Navalny) به شدت از تداوم  ریاست جمهوری پوتین انتقاد کرده اند.

مخالفان با انتقاد از پوتین و متهم کردن وی به حمایت از الیگارشی مالی و سیاسی، خواهان تغییر و چرخش نخبگان از جمله امکان رقابت های واقعی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری روسیه هستند.

صلاحیت ناوالنی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 2018 از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه به دلیل محکومیت قضایی رد شده بود. با این حال به دلیل حمایت غربی ها از مخالفان، عملا آنها جایگاه قابل توجهی نزد مردم روسیه ندارند. ضمن اینکه طبق نظرسنجی ها پوتین  هنوز از حمایت مردمی قابل توجهی برخوردار است. بر اساس نظرسنجی که در فوریه 2021 منتشر شد بیش از نیمی از شهروندان روسیه یا 54 درصد به پوتین اعتماد داشته و  58 درصد نیز گفتند که از عملکرد وی رضایت دارند.

پوتین اعلام کرده است که در سال 2024 تصمیم خواهد گرفت که آیا بار دیگر برای دوره‌ای جدید رئیس جمهوری روسیه بشود یا خیر. با این حال مسلم است که پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه نقش بسیار مهمی در تحولات این کشور در دو دهه گذشته ایفا کرده و در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده و تداوم زمامداری وی تا سال 2036 انتظار می رود که وی نقش کلیدی خود را تا آن زمان در وسیع ترین کشور جهان ایفا کند.

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه