فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ ۰۹:۳۱ Asia/Dushanbe
  • بازدید علی اف از نمایشگاهی که کلاهخود نظامیان ارمنی در آن به نماش درآمده خشم ایروان را برانگیخته است
    بازدید علی اف از نمایشگاهی که کلاهخود نظامیان ارمنی در آن به نماش درآمده خشم ایروان را برانگیخته است

ایروان روز سه شنبه در پی نمایش دادن غنیمت های جنگیِ درگیری نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان، باکو را به تحریک نفرت قومی متهم کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فرانس پرس، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از نمایشگاه غنیمت ها و تجهیزات نظامی به دست آمده از نیروهای ارمنستان در درگیری سپتامبر تا نوامبر ۲۰۲۰ دیدن کرد که در آن صدها کلاهخود فلزی نظامیان ارمنی کشته شده به همراه تندیس های مومی آنان به نمایش گذاشته شده بود.

این نمایشگاه که قرار است برای بازدید عمومی گشوده شود، موجب خشم ارمنستان شد به گونه ای که آرمن تاتویان دادستان، آن را "اثبات سیاست نسل کشی باکو" دانست و گفت: «گشایش این نمایشگاه آشکارا نفرت نهادینه جمهوری آذربایجان نسبت به ارمنیان را تأیید می کند.»

در درگیری ۴۴ روزه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که 27 سپتامبر 2020 آغاز شد ارتش جمهوری آذربایجان توانست بخش های مهمی از سرزمین های خود در قره باغ را که در اشغال ارمنستان بود آزاد کند.

با امضای بیانیه صلح قره باغ در شب 10 نوامبر در مسکو میان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان این جنگ پایان یافت.

ارمنستان در جنگ قره باغ 2020 حدود 2 هزار و 500 کشته داد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه