فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ ۰۸:۳۹ Asia/Dushanbe
  • غنی در سفر اخیر آنتونی بلینکن متعهد شده است که هفت هزار زندانی گروه طالبان را آزاد کند
    غنی در سفر اخیر آنتونی بلینکن متعهد شده است که هفت هزار زندانی گروه طالبان را آزاد کند

یک کارشناس مسایل سیاسی افغانستان اعلام کرد که در سفر وزیر خارجه آمریکا به کابل، محمداشرف غنی رییس جمهوری این کشور متعهد شده است ۷ هزار زندانی گروه طالبان را آزاد کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، «داوود عابدی» از افراد نزدیک به طالبان و کارشناس مسایل سیاسی  به طلوع نیوز افغانستان گفت بر اساس اطلاعات وی، غنی در سفر اخیر آنتونی بلینکن متعهد شده است که هفت هزار زندانی گروه طالبان را آزاد کند و همچنین سازمان ملل متحد نیز در حال رایزنی برای خارج کردن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه است.

گروه طالبان در اطلاعیه ۳ روز پیش خود اعلام کرده بود که آمریکا به آنها تعهد داده است که هفت هزار زندانی این گروه را در روند گفت وگوی صلح دوحه آزاد و نام رهبران آنها را نیز از فهرست سیاه خارج می کند که تاکنون به این وعده ها عمل نکرده است.

عابدی می افزاید: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بر اساس زمان بندی تعیین شده رییس جمهوری آمریکا نیز با شک و تردیدهایی مواجه است، زیرا یک شرکت آمریکایی قرار است تا سال ۲۰۲۲ یا فراتر از آن یک قرارداد بیش از ۹۰۰ میلیون دلاری را در فرودگاه بگرام افغانستان به پیش برد که این موضوع درباره روند خروج شک هایی را ایجاد می کند.

این موضوع در حالی مطرح می شود که پیش از این امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان آزادی حدود شش هزار زندانی طالبان را پیش از آغاز نشست دوحه بزرگترین اشتباه دولت خوانده بود.

هرچند دولت و مقامات افغان در سفر اخیر بلینکن از آزادی زندانیان طالبان و خروج نام رهبران این گروه از فهرست سیاه چیزی نگفته اند اما وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویر دو نفری از بلینکن و رییس جمهوری افغانستان این گمانه زنی را تقویت کرده است که این موضوع در این دیدار دو نفره مطرح شده باشد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه