اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰ ۱۸:۵۸ Asia/Dushanbe
  • ولادیمیر پوتین در نشست ماه سپتامبر سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه شرکت می کند
    ولادیمیر پوتین در نشست ماه سپتامبر سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه شرکت می کند

رییس جمهوری روسیه برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ماه سپتامبر 2021 به تاجیکستان می آید.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، بختیار حکیم اف نماینده رییس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای گفته است که بر اساس برنامه تایید شده قرار است این نشست در شهر دوشنبه روزهای 16 و 17 سپتامبر امسال  با حضور ولادیمیر پوتین برگزار گردد.

حکیم اف تاکید کرده است: «نشست سران کشورهای عضو دائم و ناظر سازمان همکاری شانگهای در پایتخت تاجیکستان به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس این سازمان برگزار می گردد که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا دراین نشست از فعالیت 20 ساله این سازمان نتیجه گیری و برنامه های آینده آن مشخص خواهد شد.»

نمایش فیلم مستند از تاریخ 20 ساله فعالیت این سازمان، محورهای مهم همکاری کشورهای عضو و مشخص کردن سمت و سوی روابط آینده از دیگر برنامه ها خواهد بود.

به گفته حکیم اف مدال یادبود 20 سال تاسیس سازمان همکاری شانگهای نیز آماده شده که به شرکت کنندگان درنشست دوشنبه اهدا خواهد شد.

سازمان همکاری شانگها در ماه ژوئن سال 2001 در شانگهای به ابتکار چین، روسیه، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان تاسیس شد و در سال 2017 پاکستان و هند نیز به عضویت دائم این سازمان درآمدند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه