اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰ ۱۷:۳۷ Asia/Dushanbe
  • جاناتان هنیک معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی، دیپلماسی عمومی و مطبوعات
    جاناتان هنیک معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی، دیپلماسی عمومی و مطبوعات

معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن آماده است برای حل مسالمت آمیز تنش مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان هر کمک لازمی را ارائه کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، جاناتان هنیک Jonathan Henick معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی، دیپلماسی عمومی و مطبوعات، در وبینار شورای آنتلانیک واشنگتن گفت: «آمریکا از آخرین تحولات بین تاجیکستان و قرقیزستان یعنی پایان درگیری مسلحانه، خوشحال است.»

هنیک در عین حال تأکید کرد آمریکا گمان نمی کند مشکل حل و فصل شده باشد و برای بازگشت مردم به خانه‌های خود و آغاز ساخت و ساز بناهای خراب شده نیاز به صلح و ثبات است.

طبق گفته‌های معاون دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده، واشنگتن از طریق سفارتخانه‌هایش در بیشکک و دوشنبه با رییسان جمهور قرقیزستان و تاجیکستان در تماس است.

هنیک ضمن اعلام آمادگی آمریکا به کمک برای حل و فصل مسالمت آمیز نزاع، گفت واشنگتن از رهبران دو کشور خواسته است تا مسوولیت را خود بر دوش گیرند و شرایط لازم را برای تکرار نشدن حادثه های مشابه در آینده فراهم کنند.

پیشتر نیز روسیه برای میانجیگری بین قرقیزستان و تاجیکستان اعلام آمادگی کرده بود اما دو کشور اعلام کردند نیازی به حضور طرف سوم در منازعه نیست و خود می توانند مشکل به وجود آمده را حل کنند.

 

بیشتر بخوانید: